Otonom Sistemler (İHA) Laboratuvarı

Laboratuvar Tanıtımı

Öncellikle İnsansız Hava Aracı platformları olmak üzere, farklı otonom mimariler üzerinde deneysel çalışmalar yapılabilmesine ve yeni özgün platformlar geliştirilebilmesine imkân sağlayan otonom sistemler laboratuvarı, bünyesinde yer alan bir çok eğitim maksatlı yaygın platformlara ilave olarak laboratuvar dahilinde yer alan 3 boyutlu yazıcılar, CNC makineler, plastik-karbon-köpük gibi farklı nitelikte malzeme işleme olanakları ve alet edavat ile özgün platform geliştirme imkân, kabiliyetine de sahiptir.

5'inci TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması

15-20 Eylül 2020 tarihlerinde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) işbirliği ile TEKNOFEST 2020 etkinlikleri kapsamında TÜBİTAK tarafından organize edilen 5'inci TÜBİTAK ULUSLARARASI İHA YARIŞMASI Gaziantep Alleben Göleti'nde gerçekleştirilmiştir. Yarışmanın amacı, sınırlı bir alan içerisinde otonom olarak agresif hareket edebilen, yerdeki top atma alanını görüntü işlemeye dayalı olarak otonom belirleyerek hedef alanına faydalı yüklerini otonom olarak atabilen özgün bir İHA geliştirmek olarak belirlenmiştir. MSÜ Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü olarak sabit kanat kategorisinde yarışmaya katılım sağlanmıştır. Yarışmada aşağıda belirtilen görevlere ait kabiliyetler başarıyla yerine getirilmiştir:

 • Otonom bir şekilde pistten kalkış yapabilen, önceden belirtilen rotayı otonom takip etme yeteneğine sahip ve ardından otonom iniş yapma kabiliyeti olan özgün ve hafif bir İHA tasarlanarak gerçekleştirilmesi,
 • İHA'nın dar bir alan içinde agresif manevra kabiliyeti ile otonom olarak uçuşu,
 • Yük bırakma alanının görüntü işleme teknikleriyle otonom belirlenmesi,
 • Yük taşıma ve belirtilen alana otonom olarak uygun sırayla yük bırakma kabiliyeti.
 • Hezârfen takımımız, 350 başvurunun (sabit ve döner kanat kategorisinde) kabul edildiği uluslararası yarışmada, finale seçilen sabit kanat kategorisindeki yaklaşık 50 takım arasından 1'inci olarak yarışmayı başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Yarışma kapsamında 30.000 TL'lik birincilik ödülü ve TUSAŞ tarafından verilen 12.000 TL'lik TUSAŞ özel ödülüne hak kazanılmıştır. Birincilik ödülü 26 Eylül 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiştir.


  TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması

  16-19 Eylül 2019 tarihlerinde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) işbirliği ile TEKNOFEST 2019 etkinlikleri kapsamında TÜBİTAK tarafından organize edilen TÜBİTAK ULUSLARARASI İHA YARIŞMASI İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilmiştir. Yarışmanın amacı, sınırlı bir alan içerisinde otonom olarak agresif hareket edebilen, belirlenen hedeflere en yakın faydalı yüklerini otonom olarak atabilen özgün bir İHA geliştirmek olarak belirlenmiştir. MSÜ Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü olarak sabit kanat kategorisinde yarışmaya katılım sağlanmıştır. Yarışmada aşağıda belirtilen görevlere ait kabiliyetler başarıyla yerine getirilmiştir:

 • Otonom bir şekilde pistten kalkış yapabilen, önceden belirtilen rotayı otonom takip etme yeteneğine sahip ve ardından otonom iniş yapma kabiliyeti olan özgün ve hafif bir İHA tasarlanarak gerçekleştirilmesi,
 • İHA'nın dar bir alan içinde agresif manevra kabiliyeti ile otonom olarak uçuşu,
 • Yük taşıma ve belirtilen alana otonom olarak uygun sırayla yük bırakma kabiliyeti.
 • Yüzbaşı Feza isimli takımımız, 286 başvurunun (sabit ve döner kanat kategorisinde) kabul edildiği uluslararası yarışmada, finale seçilen sabit kanat kategorisindeki yaklaşık 60 takım arasından genel sıralamada da 6'ncı olarak yarışmayı başarılı bir şekilde tamamlamıştır.


  İnsansız Hava Araçları(İHA) Yarışması

  20 – 23 Eylül 2018 tarihlerinde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) işbirliği ile TÜBİTAK tarafından organize edilen İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması İstanbul Grand Airport'a ait yerleşkede gerçekleştirilmiştir. Yarışmanın amacı özellikle yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek İHA geliştirilmek olup Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü olarak sabit kanat kategorisinde yarışmaya katılım sağlanmıştır.
  Yarışmada aşağıda belirtilen 3 göreve ait kabiliyet test edilmiştir.


 • İHA'nın manuel olarak uçuş, manevra ile telemetri kabiliyeti,
 • Yük taşıma ve belirtilen alana otonom olarak uygun sırayla yük bırakma kabiliyeti,
 • Otonom bir şekilde pistten kalkış yapma, önceden belirtilen takip etme ve ardından otonom iniş yapma kabiliyeti.
 • Fethiye isimli İHA ile katılım sağlanan yarışmada Hezârfen HUTEN takımı, 320 başvuru arasından seçilen 41 takım arasında; rapor puanına göre 4'üncü, birinci görev puanına göre 1'inci ve genel sıralamada da 6'ncı olarak yarışmayı başarılı bir şekilde tamamlamıştır.


  Hibrit Roket Motoru Ateşleme ve Test Düzeneği (Örnek Lisansüstü Tez Çalışması)

  Öğrencilere roket motorlarının çalışma prensiplerinin uygulamalı olarak gösterilebileceği, farklı boyutlarda yapılacak hibrit roket tasarımları ile istenen sürede ateşleme yapılarak iç balistiklerinin incelenmesi için kullanılabilecek, anlık basınç sıcaklık ve itki ölçümü alınabilen ve otomatik başlatma özelliğine sahip test ve ateşleme sistemidir. Orifis sistemi üzerinde yapılacak deneysel çalışma ile öğrencilere iç akış hesaplamalarının uygulamalı anlatılabilmesi için kullanılabilir. Aynı sistem Hibrit roket içerisine gönderilen oksitleyici debisinin ölçülmesi için kullanılır. 500 N'a kadar itki ölçme kapasitesi sayesinde hibrit ve katı yakıt motorlarının yer testi için kullanılabilir.


  C-130 Girdap Azaltma Projesi (Örnek Lisansüstü Tez Çalışması)

  Hv.K.K.lığı envanterinde bulunan C-130 uçağının Aerodinamik sürüklemesinin azaltılması amacıyla, uçağın kuyruk ve kuyruk altı bölgesinde oluşan girdapları azaltacak bir pasif girdap kontrol sistemi hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak araştırılmıştır.


  Heterojen Uçan Tasarsız Ağlar için Dinamik Ortamlarda Ağ Bağlılığını Koruyan Merkezi Olmayan Görev Planlama Stratejileri (TÜBİTAK 1001 Projesi)

  Bu çalismada amaç, ağ bağlılığının sürekli korunması gereken bir yapı olan heterojen Uçan Tasarısız Ağ'larda işbirliği ve koordinasyonun saglanması amacıyla, dinamik ortam ve iletişim kısıtlarını da hesaba katacak sekilde, merkezi olmayan görev planlama stratejilerinin geliştirilmesidir.

  Projenin hayata geçirilebilmesi için ilk basamak işlevsel bir Uçan Tasarısız Ağ (UTA) yapısı kurulmasıdır.

  Bu amaçla mevcut bulunan İHA'larla birlikte, yeni IHA'ların da alınması ile oluşacak heterojen İHA takımına mini İHA'ların kaldırabileceği kadar hafif ve küçük bir donanım entegre edilerek İHA'lar üzerinde tasarısız ağ protokollerinin çalıştırılması ile bir UTA oluşturulması hedeflenmiştir.

  Hücresel Ağ Benzeri İletişim Altyapısına Sahip Gecikme Toleranslı Çoklu İHA Sistemi ile Deniz Araçlarının Gözetlenmesi Projesi (TÜBİTAK 1003 Proje Teklifi)

  Proje kapsamında, büyük gemilerin attıkları kirleticilerin sebep olduğu deniz kirliliğini önlemek amacıyla, düzenli olarak gözlem yapabilen, hücresel ağ benzeri bir iletişim altyapısına sahip, otonom çoklu İnsansız Hava Aracı (İHA) Sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

  İletişim

  Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  Hava Harp Okulu
  34149 Yeşilyurt - İstanbul / Türkiye
  0 (212) 6632490
  E-posta
  hezarfenhuten@hho.edu.tr